Wspomnienia z blokowisk

Posted on

Czytając pewne książki z przyjemnością wracamy do tego, co kiedyś było. Miło nam w szczególności wrócić do tego, co kojarzy nam się z czymś przyjemnym lub zabawnym. Przykładem mogą być chociażby…ulubione baśnie, jakie teraz czytamy swoim dzieciom. Czy ktoś z nas pamięta jak to było, jak takie książki czytała nam mama, tata lub może dziadkowie? Na pewno miło i na pewno klimatycznie. Są z kolei takie książki, które może nie przywołują wspomnień miłych, ale kojarzą nam się z młodszymi czasami. Do takich pozycji na pewno należeć będzie “Osiedle RZNiW” Remigiusza Mroza.

Dla młodzieży

Remigiusza Mroza chyba obecnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z najbardziej znanych i poczytnych polskich pisarzy, który na swoim koncie ma serię powieści o Chyłce. To ona doczekała się serialu na który wszyscy czekają z wielką niecierpliwością. Każda seria ma naprawdę wielką ilość fanów, tak samo jak i książki. Mróz ma na swoim koncie wiele innych, doskonałych powieści, a w przygotowaniu ma kolejne. Tym razem autor zaprasza do czytania młodych ludzi, aczkolwiek wiele osób dorosłych również chętnie przeczyta jego najnowszą propozycję. Głównym bohaterem tej powieści jest Dariusz Sodkiewicz vel Deso. Chłopak ma siedemnaście lat i na pewno nie jest idealnym wzorem. To chłopak, którego raczej powinno się omijać, a mamy nie chciałyby mieć takiego zięcia. Deso kocha pisać po murach i tworzyć muzykę, gdzie ma pretensję do całego świata, tylko nie do siebie. Babcia wychowuje go w blokowisku – miejscu, gdzie wychowywało się wielu obecnych ludzi dorosłych.

Dziwny SMS

Pewnego dnia Deso otrzymuje dziwnego SMS-a „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Wiadomość pochodzi z nieznanego numeru. W sumie chłopak mógłby to olać. Oddzwania na podany numer, ale w słuchawce słyszy tylko trzaski. Chłopak chce zbagatelizować sprawę, ale następnego dnia dowiaduje się, że zaginęła jedna dziewczyna z jego klasy – Iza. I to od niej pochodził tajemniczy SMS. Sprawa jest coraz bardziej dziwna, ponieważ Iza należała do dziewczyn, które na ogół nie zauważają takich jak on. Dlaczego napisała więc do niego? Dlaczego jego numer w swoim telefonie miała zapisany jako “mąż Wiki”? Chłopak jest bardzo zdziwiony, więc postanawia całą sprawę wyjaśnić. Pomaga mu w tym Żaba z jego klasy. Oboje do tej pory raczej nie mieli ze sobą nic wspólnego, ale ta sprawa zaczyna ich do siebie zbliżać. I to coraz mocniej… Jak zakończy się ta historia? Trzeba się przekonać dzięki “Osiedlu RZNiW”.

Kawa zdjęcie autorstwa drobotdean - pl.freepik.com